top of page
Search
  • Writer's pictureJocette Lee

Hasat Günü Holiday Cards

The weather in Izmir is only starting to be worthy of sweaters and boots - and truthfully that's limited to the early morning. However, that doesn't mean we are not thinking winter thoughts and preparing for the holidays. For the past couple of months, we have been working on this new project to capture the joy of the holiday season.


Hasat Günü would like to present five new postcard images to spread the holiday spirit. The focus of the new images is to bring together the food of Turkish culture with spirit and joy of the holidays!


Below you will see the use of Turkish pastries, Turkish tea, Turkish coffee and references to Turkish desserts to design holiday images such as a holiday wreath and tree. You will also see a scenic view of the Galata Tower in Istanbul made of gingerbread. We are so excited to share these unique designs with you.


To place an order for these postcards, please contact me (jocettemlee@gmail.com)!Türkçe

Hasat Günü Tatıl Kartları


İzmir'in havası kazakları ve çizmeleri çıkarttırmaya başlıyor - açıkçası bunu söylemek sabah saatleri için daha doğru olur. Ancak, bu bizlerin kış aylarını ve tatil dönemini hatırlatmamıza yetiyor. Son birkaç aydır bu yeni proje üzerinde çalışıyorduk.


Hasat Günü yeni yıl dönemini simgeleyen beş yeni kartpostalı beğeninize sunar. Yeni çizimlerin amacı Türk yemek kültürünü ve yeni yıl dönemini bir araya getirmekti!


Aşağıda Türk hamur işlerini, çayını, Türk kahvesini ve Türk tatlılarını, Yılbaşı tatilini anımsatan, çelenk ve ağaç gibi öğelerle bir arada göreceksiniz. Ayrıca İstanbul'daki Galata kulesi ve çevresini, zencefilli çörek şeklinde görebilirsiniz. Bu eşsiz tasarımları sizlerle paylaşmak için çok heyecanlıyız.Siparişler içini lütfen (jocettemlee@gmail.com) adresine yazınız!

Thank you for visiting and reading. Please subscribe to Hasat Günü to get regular publications on the blog!


Comentarios


bottom of page