top of page
Search
  • Writer's pictureJocette Lee

Beyond Flavors: All About Çiğ Köfte


This delicious finger food is a staple in Turkish cuisine. Çiğ köfte, which is pronounced as “CHEE' kuf-TAY,” literally translates to raw meatballs. However most places selling çiğköfte nowadays are made without raw meat (etsiz). In rare occasions you can find versions of the dish with raw meat (etli), even though it is technically illegal. The base of the dish consist of bulgur wheat, tomato paste, isot pepper, spices, herbs, raw beef/lamb/goat or lentils (for the vegetarian option). All these ingredients are kneaded together and then allowed to rest for a few hours before eating. It is served in lettuce cups with a squeeze of lemon or stuffed into a flat bread to make a çiğ köfte dürüm. You can easily find çiğ köfte stands all around the country and it is an affordable and healthy street food option. This food is believed to date back to Biblical times when the prophet Abraham used his ingenuity to prepare a cut of meat when there was lack of firewood. The Southeastern region of Turkey, particularly the city of Urfa, takes credit for this Turkish delicacy. While çiğ köfte may look intimidating and foreign, I highly recommend indulging in this delicious explosion of flavors!

Bu lezzetli atıştırmalık Türk Mutfağının başlıca ögelerinden birisidir. Çiğ Köfte'nin "CHEE' kuf - TAY" harfiyen çevirisi pişirilmemiş köftedir. Ancak bu günlerde çiğ köfte satan birçok yer artık çiğ et kullanmamaktadır (etsiz). Çok nadir de olsa, artık satılması yasaklanmış, (etli) et ile hazırlanan çiğ köfte de bulabilirsiniz. Yemeğin ana ögeleri bulgur, salça, isot, baharat çeşnisi, aktariye, çiğ dana/kuzu/keçi eti ya da mercimek (vejetaryen seçeneği için) oluşturur. Bütün bunlar birlikte yoğrulur ve yemeden önce birkaç saat dinlendirilir. Marul yaprağında, ekşisi için limonla ya da bir yufkaya dürüm şeklinde servis edilir. Ülkenin her tarafında bu hesaplı ve sağlıklı çiğ köfte dükkanlarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Bu yemeğin Kutsal Kitap dönemine dayandığı ve İbrahim peygamberin bir parça eti pişirmek için yakacak odun olmadığı bir zamanda bu yemeği hazırladığı rivayet edilir. Türkiye'nin Güneydoğu bölgesi, özellikle de Urfa vilayeti bu lezzetli yemeğin memleketi olarak kabul edilir. Çiğ Köfte size farklı ve caydırıcı gözükse bile, bu lezzet şölenini denemenizi şiddetle tavsiye ederim!

To purchase this image as a postcard or print - contact me directly: jocettemlee@gmail.com

The image above is from a series called Beyond Flavors. ©Jocette Lee and Hasat Günü, 2018-2019. Unauthorized use and/or duplication of this material without express and written permission from this site’s author and/or owner is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Jocette Lee and Hasat Günü with appropriate and specific direction to the original content.


bottom of page