top of page
Search
  • Writer's pictureJocette Lee

Beyond Flavors: All About Dondurma


There is nothing quite like Turkish ice cream known locally as maraş dondurma, the Turkish word for ‘freezing.’ While the appearance of this ice cream looks like western versions, it includes a few ingredients that dramatically change the preparation and texture of this cold treat. A typical Turkish ice cream recipe includes milk, sugar, specific flavor ingredients like fruit or chocolate, salep flour (tubers of the orchid genus) and mastic gum (a resinous sap from the mastic tree). All over the Middle East, you can see countries like Greece, Lebanon and Syria using salep and mastic to prepare ice cream. These two unusual additions to the ice cream recipe result in a stretchier texture that is also more resistant to melting. Preparing the ice cream is labor intensive and is prepared by hand with lots of whisking, pounding, twirling and pulling. All over Turkey you can see these iconic ice cream vendors taking advantage of this sticky and stretchy substance by playing tricks on the customers who order from their cart. There are a wide variety of flavors to choose from but the classic flavor is called ‘sade’ (meaning ‘plain’) and you will see this paired with other delicious Turkish desserts from baklava to künefe. The heat has arrived and it’s ice cream season - go get yourself some Turkish ice cream and I think you’ll make a habit of it!

Dondurmacı

Maraş dondurması diye bilinen Türkçe'de ''donmak'' kökünden gelen, Türk dondurması gibisi yoktur. Bu dondurma görünümü itibariyle batı tarzı dondurmaları andırsa da bu soğuk ikramın hazırlanışı ve kıvamı özellikle içerdiği birkaç malzemeyle diğerlerinden çok farklıdır. Tipik bir Türk dondurması içeriğinde süt, şeker, meyve, çikolata gibi tat ve aroma kazandıran malzemeler, salep tozu, ve damla sakızı (sakız ağacı reçinesinden üretilir) barındırır. Orta Doğu coğrafyasında, Yunanistan, Lübnan, Suriye gibi ülkelerde salep ve damla sakızının dondurma üretiminde kullanıldığını görebilirsiniz. Dondurma tarifindeki bu iki sıra dışı malzeme dondurmanın daha elastik ve erimeye daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Dondurmayı hazırlamak yoğun emek istiyor ve elle hazırlandığında çok fazla karıştırma, dövme, çevirme ve çekme işlemi gerektiriyor. Türkiye'nin her bir yanında simgeleşmiş dondurma tezgahlarıyla bu elastik ve yapışkan dondurmayı müşterilerini binbir türlü numarayla aldatarak küçük şakalar yapan dondurmacıları görebilirsiniz. Birçok farklı aromada seçenek mevcut fakat en klasiği ''sade'' diye adlandırılan aroma eklenmemiş dondurmadır. Bu dondurmayı Baklava ve Künefe gibi diğer lezzetli Türk tatlılarına eşlik ederken görebilirsiniz. Sıcaklar geldi ve dondurma sezonu başladı - gidin ve Türk dondurmanızı alın. Bence alışkanlık haline getireceksiniz!

To purchase this image as a postcard or print - contact me directly: jocettemlee@gmail.com

The image above is from a series called Beyond Flavors. ©Jocette Lee and Hasat Günü, 2018-2019. Unauthorized use and/or duplication of this material without express and written permission from this site’s author and/or owner is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Jocette Lee and Hasat Günü with appropriate and specific direction to the original content


bottom of page