top of page
Search
  • Writer's pictureJocette Lee

Beyond Flavors: All About Balık


The Anatolian peninsula, which straddles both Europe and Asia, is geographically surrounded by the Aegean Sea to the west, the Black Sea to the north and the Mediterranean sea to the south. Fishing, seafood and the nautical culture are particularly important to the food culture of Turkey.

Anatolian Peninsula

These fishermen camp out for hours and they never forget their little stool, fishing rod and a tackle box. Even in the midst of a busy city street, you can see fishermen packed onto bridges casting a line into the sea and waiting for a tug. Sometimes, you even worry the hook will catch your coat as you pass behind the line of fishermen. The fish are then sold to local seafood restaurants or brought home for a delicious fish dinner. Grilled fish (ızgara balık) and fish sandwiches (balık ekmek) are the most popular ways to consume fish in Turkey. To learn more about the most popular fish eaten in Turkey, check this out!

Türkçe

Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlayan Anadolu yarımadası, batısında Ege, kuzeyinde Karadeniz ve güneyinde Akdeniz ile çevrelenmiştir. Balıkçılık, su ürünleri ve denizcilik kültürü Türkiye'nin yemek kültürü için özellikle önemlidir. İşlek caddelerin ortasında bile bir köprüye dizilip denize oltalarını sallayan ve bir balığın oltaya vurmasını bekleyen adamları görebilirsiniz. Bu balıkçılar saatlerce balıkları beklerken her daim yanlarına aldıkları küçük taburelerini ve olta takımlarını asla unutmazlar. Ara sıra onların arkasından geçerken oltanın iğnesinin gelip ceketinize takılmasından korkarsınız. Yakalanan balıklar daha sonrasında yerel balık restorantlarına satılır ya da lezzetli bir akşam yemeği için eve getirilir. Izgara balık ve balık ekmek Türkiye'deki en yaygın balık yemekleridir. Türkiye'de tüketilen en popüler balık hakkında daha fazla öğrenmek için, buraya göz atın!

To purchase this image as a postcard or print - contact me directly: jocettemlee@gmail.com

Beyond Flavors

The image above is from a series called Beyond Flavors. ©Jocette Lee and Hasat Günü, 2018-2019. Unauthorized use and/or duplication of this material without express and written permission from this site’s author and/or owner is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Jocette Lee and Hasat Günü with appropriate and specific direction to the original content.


bottom of page