top of page
Search
  • Writer's pictureJocette Lee

Beyond Flavors: All About Simit


English

Found on every corner, in every neighborhood, the Turkish simit (or Gevrek in Izmir) provides a fast eating option for breakfast, lunch, dinner, or a snack. Stacked high upon trays, simits are abundant and available all over the country. No other dish offered from a wheeled cart can compete with the collective historical value of the Turkish simit. Made from four simple ingredients, flour, salt, water and yeast, the dough is basic. It is rolled out, twisted into a circle, dunked into a molasses-water bath, smothered in sesame seeds and then baked until it achieves the balance of crispy and fluffy. While there are many Turkish fast foods available in the cities of Turkey, the simit has the ability to encapsulate the food culture of the entire nation. To read more of the history of the simit, visit here!

Türkçe

Her bir sokak köşesinde bulunan Simit (ya da İzmir’deki adıyla gevrek) kahvaltı, öğle yada akşam yemekleri bazen de bir atıştırma için hızlı bir seçenek sunar. Simitleri tepsilerede dizilmiş ya da satıcıların bir çubuk yardımıyla ellerinde dizilmiş halde ülkenin her bir köşesinde bol ve rahatça bulabilirsiniz. Başka hiçbir yiyecek sokaktaki tezgahta satılan Türk simitinin toplu tarihsel değeri ile boy ölçüşemez. Hamuru dört temel malzeme olan un, tuz, su ve mayadan oluşur. Yuvarlanarak bir halka haline getirilir ve şeker pekmezine batırılır. Sonrasında susamla kaplanan simit, çıtır ve yumuşak bir kıvama gelesiye kadar fırında pişirilir. Türkiye’nin şehirlerinde ülkeye ait birçok farklı atıştırmalık yiyecek olmasına rağmen simit bütün ulusun yemek kültürünü özetleme yetisine sahiptir.

To purchase this image as a postcard or print - check out my shop or contact me directly: jocettemlee@gmail.com

The image above is from a series called Beyond Flavors. ©Jocette Lee and Hasat Günü, 2018-2019. Unauthorized use and/or duplication of this material without express and written permission from this site’s author and/or owner is strictly prohibited. Excerpts and links may be used, provided that full and clear credit is given to Jocette Lee and Hasat Günü with appropriate and specific direction to the original content.


bottom of page